Idem dnes na vás hneď zostra, a to s otázkou, ku ktorej ma ráno inšpirovala jedna známa. Dnes sa totiž v jednom klube podelila o radosť, ako ľahko si zabezpečila svoj web na jeden klik.
V tom sa mi spustil film posledných týždňov, počas ktorých som mala množstvo konzultácií ohľadom webov. Všetko to boli klienti, ktorým tvoria alebo spravujú weby externí programátori, web masteri, rôzni správcovia. Žiadali ma, aby som sa mrkla na ich weby, čo na to hovorím, ako by som ich vylepšila, čo by som navrhla apod. A s hrôzou som si uvedomila, že ani jeden jedinký nebol v bezpečí!
Ako jednu z prvých vecí kontrolujem, či je web zabezpečený. Čo to znamená? Ide o to, či máte adresu svojho webu v tvare „https“ alebo len „http“. Čiže, či celá adresa (tzv. URL) vyzerá takto:
https://www.manazujmehravo.sk
alebo len takto
http://manazujmehravo.sk.
To „s“ je rozhodujúce a zastupuje anglické slovo „secure“, čo znamená „bezpečný“.
Tak máte hneď 3 potenciálne problémy:
1. porušujete GDPR (teda pokiaľ zbierate kontakty alebo máte na stránke kontaktný formulár), teda hrozí vám pokuta a
2. Google za to trestá a nedostanete sa do vyhľadávania, nakoľko tiež musí ísť v súlade s GDPR.
3. Hrozí reálne, že niekto napadne váš web alebo sa doň nabúra. Pokiaľ ste spracovávateľom osobných údajov, ohrozujete svoje kontakty. A vystavujete tiež svoj web a jeho návštevníkov rôznym vírusom.
V neposlednom rade to pre návštevníkov vášho webu pravdepodobne bude pôsobiť neprofesionálne. A najmä tým technicky a IT zdatnejším to bude hneď jasné.
Takže prudko odporúčam, naozaj, čím skôr, mrknite, či máte https alebo len http. Ak web zabezpečený nemáte, požiadajte okamžite o prepnutie do zabezpečeného režimu toho, kto sa vám o tieto technické nastavenia stará – či už svoj vlastný hosting alebo svojho programátora, web dizajnéra atď.
Ak používate tak, ako ja (a ako aj tá moja známa z klubu), Mioweb, choďte do členskej sekcie, v časti „Moje weby“ nájdite svoj web a jednoducho stlačte tlačítko „Zapnout https“.
O pár minút už budete v bezpečí 🙂
A ešte jedna vec – v poslednej dobe sa stretávam aj s tým, že si títo externí „ajťáci“ za takto jednoduchý úkon pýtajú nehorázne peniaze – či už hostingová spoločnosť, správca alebo programátor. Aby ste mali predstavu, aj pre nich je to prinajhoršom záležitosť párminútová, tak sa nedajte oklamať. Môj názor je, že by to mala byť automatická služba, ktorú by ste vy ani nemali riešiť. Mali by to rovno títo múdri páni hravo zvládnuť bez toho, aby vás zaťažovali.
Tak teda otázka pre vás – máte už aj vy zabezpečené svoje webové stránky?